Hazırlık Programı Öğrenci Bilgilendirme Broşürü

Değerli öğrencilerimiz;

Eğitim almaya hak kazandığınız bölüm %100 İngilizce eğitim veren bir bölüm ise, bölümünüze geçmek için İngilizce Yeterlilik Sınavını (Proficiency Exam) başarı ile geçmek veya 1 yıl süren İngilizce hazırlık eğitimini başarı ile tamamlamanız gerekmektedir. Bu süreci başlatabilmek için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz.

 

  1. İlgili bölümün öğrenci işlerinde kayıt işleminizi tamamladıktan sonra Yeterlilik Sınavına (Proficiency Exam) https://ydy.alanya.edu.tr/ adresinde yer alan Yeterlik Sınavı Başvuru Formu elektronik ortamda  doldurarak 02-08 Eylül 2019 tarihleri arasında başvurulmalıdır. Başvurular 08.09.2019'a kadar alınacaktır.  Belirtilen tarihe kadar (08.09.2019) her ne sebeple olursa olsun başvuru yapmayan, başvurusu tarafımıza ulaşmayan öğrencilerimiz Yeterlik Sınavına giremeyecek olup temel seviye zorunlu hazırlık eğitimine devam etmeyi kabul etmiş sayılacaklardır. 

 

  1. Daha önce Zorunlu Hazırlık Eğitimi alıp başarısız olmuş tekrar öğrencileri de bu sınava başvuru yapmak zorundadırlar.

 

  1. YDS ve E-YDS'den en az 60, TOEFL-IBT sınavından en az 72, PTE-Academic sınavından en az 55, CAE ve CPE sınavlarından C alanlar (son üç yıl içerisinde) belgelerini ALKÜ YDY sekreterliğine 02-08 Eylül 2019 tarihlerinde ulaştırmaları durumunda İngilizce Hazırlık eğitiminden muaf olur ve Yeterlilik Sınavına (Proficiency Exam) girmeksizin direk olarak bölümlerine başlarlar.

 

  1. Yeterlik Sınav tarihi 11 Eylül 2019’dir. Sınavın yeri ve saati https://ydy.alanya.edu.tr/ adresinden duyurulacaktır. İlgili sınavın örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

 

  1. 13 Eylül 2019 tarihinde 17.30 a kadar  açıklanacak sonuçlara göre başarılı olan (70 ve üzeri alan) öğrenciler, kayıt yaptırdıkları bölümlerde derslerine başlayabilirler.

 

  1. Zorunlu İngilizce Hazırlık Eğitimini alması uygun görülen öğrenciler 16 Eylül 2019 günü saat 10:30'da Yüksekokulumuz tarafından Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilecek olan “Genel Oryantasyon Programı”na katılarak kullanılacak ders kitapları – materyaller ve İngilizce Hazırlık eğitimine dair tüm bilgileri edinebilirler.

 

  1. Sınavdan başarısız olan (70 puan altında alan) öğrenciler ile ikinci yıl tekrar İngilizce Hazırlık Eğitimine kabul almış öğrenciler 18 Eylül 2019 günü saat 17:30'da Eğitim Fakültesi A Blok'ta gerçekleştirilecek olan Seviye Belirleme Sınavına (Placement Exam) başvuru yapmaksızın girerek ait oldukları seviyede sınıflara yerleştirileceklerdir. Bu sınava girmeyen öğrenciler, Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından temel seviye sınıflarına yerleştirilmeyi kabul etmiş sayılırlar.

 

  1. Zorunlu İngilizce Hazırlık Eğitimi kapsamında verilecek derslerin başlangıç tarihi 23 Eylül 2019’dur.  Yerleştirildikleri sınıflar https://ydy.alanya.edu.tr/ adresinde yer alan “Duyurular” bölümünden açıklanan öğrenciler, bu tarihten itibaren derslere katılım göstermek zorundadırlar.

Eski Site